مجله بی‌تا

تبدیل یک اثر هنری به توکن غیرقابل تعویض (NFT) چه مزیت‌هایی برای هنرمند دارد؟

سه‌شنبه، 08 شهریور 1401
تبدیل یک اثر هنری به توکن غیرقابل تعویض (NFT) چه مزیت‌هایی برای هنرمند دارد؟

توسعه روزافزون پلتفرم‌های ارائه NFT، بازار بزرگی را برای هنرمندان و علاقه‌مندان به خلاقیت‌های تصویری ایجاد کرده و روز به روز بر تعداد هنرمندانی که برای عرضه آثار خود در قالب NFT  تمایل نشان می‌دهند، افزوده می‌شود. با وجود اینکه شاید هنوز سوءتفاهم‌ها و ابهام‌هایی دربارۀ مزیت‌های این شکل از ارائه اثر هنری را در اذهان عمومی شاهد هستیم، اما اطلاع‌رسانی‌های اخیر به‌اضافه تجربه‌های هنرمندانی که در این مسیر قدم برداشته‌اند، استقبال از توکن‌های غیرقابل تعویض را دوچندان کرده است. قابل پیش‌بینی است که در صورت آگاهی یافتن از مزیت‌های ارائه آثار در قالب NFT، طیف‌های بیشتری از هنرمندان هم به پلتفرم‌های عرضه‌کننده آن ملحق شوند. اما این مزیت‌ها دقیقاً چیست و چگونه می‌تواند هنرمندان را در مسیر موفقیت‌های حرفه‌ای بیشتر یاری کند؟

در این مقاله اصلی‌ترین مزیت‌های ارائه اثر در قالب NFT را مرور می‌کنیم.

 

 

یکتایی و مالکیت قطعی

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین ویژگی‌های NFT، غیر قابل تعویض بودن آن است، به این معنی که NFTها کاملاً اختصاصی و منحصر به فرد هستند. به این ترتیب هنگامی که فردی یک NFT خاص را خریداری می‌کند، در حقیقت مالکیت انحصاری یک کالای کمیاب و غیر قابل تکرار را در اختیار خود می‌گیرد.

این ویژگی در حقیقت جوهر بنیادی مالکیت است. زیرا مالکیت NFT نه تنها اثبات می‌کند که مالک آن دارایی دیجیتال خاص چه کسی است، بلکه حاوی تمام اطلاعات مورد نیاز برای اثبات مالکیت و نشان دادن اصالت و منشأ دارایی است.

اما همین مزیت به اینجا ختم نمی‌شود. در حالی که یک شخص به پشتوانه سندی غیرقابل انکار می‌تواند مالک یک NFT باشد، در عین حال قادر است حق نسخه‌برداری از آن را نیز برای خود حفظ کند. حتی برخی از هنرمندان NFT نسخه یا نسخه‌های چاپی و امضاء شده از NFTها را  برای کسب سود بیشتر به علاقه‌مندان و خریداران آثارشان ارائه می‌دهند.

همه این‌ها بدان معنی است که بلاکچین برای هر قطعه از هنر دیجیتال طیف گسترده‌ای از مزایا و امکانات حفاظتی را فراهم می‌کند.

 

خودکفایی در خلق و ارائه اثر هنری

باید با این واقعیت روبه‌رو شد در حرفه و صنعتی که سودآوری در آن به‌طور سنتی و بدون داشتن امتیازات یا ارتباطات بسیار دشوار است، NFTها به هنرمند قدرت بیشتری می‌دهند تا پس از خلق اثر، مسیر تسهیل‌شده‌تری را دنبال کنند و از آن سود ببرند.

در دنیای هنر، به‌طور سنتی هنرمندان به کمک یک شخص ثالث برای نمایش آثارشان در گالری‌ها، همچنین برای فروش قانونی و رسمی و انتقال مالکیت اثر در بازارهای هنر نیاز دارند. این وظیفه را به‌طور سنتی مدیر برنامه یا کارگزار بر عهده دارد. اما NFT ها به هنرمندان اجازه می‌دهند تا دارایی‌های دیجیتال خود را به شکلی نسبتاً ساده ایجاد، ترویج و بازاریابی کنند.

این تمرکززدایی ساختار قدرت، مزیت قابل‌توجه فناوری‌های مبتنی بر بلاکچین، مانند NFT است، که زمینه را برای بسیاری از هنرمندانی که ممکن است در دستیابی به خریداران از طریق کانال‌های نمایش هنری و فروش با مشکل مواجه شوند، هموار می‌کند.

این ویژگی همچنین به هنرمند کمک می‌کند تا درآمد بیشتری از فروش آثار هنری داشته باشد، زیرا دیگر مجبور نیست درصدی از مبلغ فروش -گاهی اوقات تا 80 درصد و حتی بیشتر – اثر خود را به کارگزار یا مدیر هنری اختصاص بدهد.

 

شفافیت در تاریخچه مالکیت و فروش آثار هنری

تا پیش از ظهور NFTها، ابزارهایی که هنرمندان برای تأیید اصالت و مالکیت آثار خود در اختیار داشتند بسیار محدود بود. اما هر NFT و ورودی‌های بلاکچین آن حاوی شواهد غیرقابل انکاری است که نشان می‌دهد چه کسی آن را ایجاد کرده، همچنین نشان‌دهندۀ مالکیت در حال حاضر و مالکیت گذشته آن و به‌طور کلی همه اطلاعات مربوط به نقل و انتقال آن دارایی است.

برای ردیابی و دنبال کردن تراکنش‌های پیرامون NFT تقریباً به هیچ تلاشی نیاز نیست و دریافت اطلاعات کامل حول و حوش یک اثر تنها با چند کلیک از طریق بلاکچین مربوط به دارایی قابل انجام است. این ردیابی ساده همچنین امکان دریافت اطلاعات ارزش قطعه هنری را در دوره‌های مختلف فراهم می‌کند.

با استفاده از بلاکچین شما حتی می‌توانید افزایش و کاهش ارزش کل مجموعه‌های NFT را دنبال کنید.این نحوه دنبال کردن تاریخچه فروش و منشأ یک NFT خاص، خریداران و علاقه‌مندان را به شکل چشمگیری در اطراف هنرمند نگه می‌دارد.

یکی دیگر از مزیت‌های قابل توجه NFTها این است که مالکیت بخشی از آن‌ها (مالکیت کسری) هم امکان‌پذیر است. فرض کنید می‌خواهید یک اثر هنری بسیار ارزشمند NFT را بفروشید، اما قیمت آن نجومی است. در این شرایط یک گزینه فروش کسری به چندین مالک راهکاری است که  با NFT، به راحتی امکان‌پذیر می‌شود.

 

حضور در رویدادهای هنری معتبر

یکی از آشکارترین گرایش‌های نسل‌های جوان در سال‌های اخیر، میل به کاهش دارایی‌های فیزیکی است. هنرمندان امروز در حال مهاجرت از گالری‌ها و فضاهای فیزیکی هستند و در عوض ترجیح می‌دهند کلکسیون‌های خود را در فضای دیجیتال یا متاورس نگهداری کنند.

دنیای دیجیتال به آن‌ها امکان می‌دهد تا آثار خود را در تلفن هوشمند خود نگهداری کنند یا آن‌ها را در محیطی بسیار فراگیرتر، مانند پلتفرم‌های واقعیت مجازی، یا سایر رویدادهای هنری فراگیر به اشتراک بگذارند.

حتی هنرمندانی که همچنان به جهان فیزیکی تعلق خاطر دارند، با این امکان تازه روبه‌رو هستند که مجموعه NFT خود را روی یک دیوار فیزیکی اما از طریق یک صفحه نمایش با وضوح بالا و مخصوص NFT به نمایش بگذارند. این امکان، محدود بودن نمایش آثار را از میان برمی‌دارد. اگر یک هنرمند در فضای فیزیکی تنها امکان ارائه تعداد محدودی اثر را روی دیوارها دارد، اما از طریق این صفحه نمایش‌ها می‌تواند به تعداد دلخواه آثار خود را به نمایش بگذارد.

 

احراز مالکیت و حق امتیاز اثر هنری

هنرمندانی که از NFT استفاده می‌کنند، در جریان خرید و فروش و کسب درآمد از آثارشان، کنترل بسیار بیشتری بر نحوه استفاده از دارایی‌شان را دارند.

واقعیت این است که هنرمندان کمتر شناخته‌شده در ارتباط با استفاده غیرمجاز یا تکثیر آثارشان توسط مراکز و نهادهای شناخته‌شده و صاحب نفوذ، اغلب راه به جایی نمی‌برند. به‌طور معمول، اگر یک هنرمند پی ببرد که برای مثال یک شرکت بزرگ از اثرش در تبلیغ یا محصول خود استفاده کرده، باید اقدامات حقوقی پرهزینه‌ای را دنبال کند که در بیشتر موارد هم سرانجامی نخواهد داشت.

اما در مقابل، نه تنها مالکیت دارایی‌هایNFT شده هنرمند با استفاده از بلاکچین احراز و ثبت می‌شود، بلکه امتیازهای مالکیتی آن‌ها هم برای همیشه قابل پی‌گیری است. به این ترتیب هر بار که اثر هنرمند در چرخه خرید و فروش قرار می‌گیرد، هنرمند به‌طور خودکار سهم حق امتیازی را که در دارایی کدگذاری شده، دریافت می‌کند.

این امکان به‌طور کلی به هنرمندان کمتر شناخته‌شده و مستقل کمک می‌کند تا با کنترل بیشتر بر هنر شان، استقلال خود را حفظ کنند. این امکان، تحول قابل توجهی نسبت به بازار انحصاری و غیر شفاف هنر سنتی را پیش روی هنرمندان می‌گذارد.

 

دسترسی خریداران به مجموعه کامل هنرمند

اغلب هنرمندان مسیر پیوسته‌ای را در خلق آثار هنری دنبال می‌کنند و به ایجاد حس تداوم در آثار خود اهمیت می‌دهند. NFT ابزاری عالی برای این استراتژی است و هنرمندان می‌توانند از این امکان برای دسترسی مخاطب به تعقیب مسیر هنری خود بیشترین بهره را ببرند.

به این ترتیب هنرمند می‌تواند از طریق ثبت مجموعه‌ای نامحدود از آثار خود، چشم‌انداز وسیع‌تری از مسیر هنری خود را پیش روی علاقه‌مندان قرار بدهد و دامنۀ وسیع‌تری از خلاقیت‌های خود را به مخاطب ارائه کند.

هنرمندان با استفاده از همین امکان می‌توانند مجموعه‌های بزرگ‌تری از آثار خود را در معرض دید خریداران بازار هنر قرار دهند. همچنین این ویژگی امکان فوق‌العاده‌ای برای کیوریتورهای هنری فراهم می‌کند تا با دسترسی به دامنه بزرگ‌تری از تجربه‌های هنرمندان، تعامل بیشتری با آنان برقرار کنند و همکاری‌های بیشتری برای برگزاری نمایشگاه‌ها و رویدادهای هنری را شکل دهند.

 

تشکیل اکوسیستم‌های هنری جدید

تا به امروز، تولیدکنندگان هنر به این واقف بوده‌اند که در نهایت باید هنرشان را در بازاری خاص و محدود عرضه کرده و امرار معاش کنند. اما NFT به هنرمندان اجازه می‌دهد تا امکان حضور در بازارهای هنری را از نزدیک‌ترین تا دورترین آن‌ها  را داشته باشند و شانس خود را در محدوده وسیع بازارهای جهانی آزمایش کنند.

به این ترتیب هنرمندان با استفاده از ظرفیت‌های NFT می‌توانند دایره بزرگ‌تری از مخاطبان و دنبال کنندگان خود را بدون  محدودیت‌های بازارهای سنتی به سبک گالری‌های هنری ایجاد کنند. از طرف دیگر به وضوح آشکار است که بر تعدد پلتفرم‌های NFT به‌زودی افزوده خواهد شد که پتانسیل درآمدزایی بسیار بیشتری برای هنرمندان به دنبال خواهد داشت.

به این ترتیب، امکان ایجاد چرخه‌ای که در آن هنرمندان، طرفداران اختصاصی خود را دارند و خرید و فروش‌ها را در این چرخه دنبال می‌کنند، دور از ذهن نخواهد بود. این چرخه در حقیقت می‌تواند به هنرمندان کمک کند تا یک اکوسیستم هنری ویژه‌ را ایجاد کنند و حتی زمانی که محتوای جدیدی تولید نمی‌کنند، درآمد مستمری را برای آن‌ها رقم بزند.

 

مزایای ان‌اف‌تی برای هنرمندان

همان‌طور که دیدید، تبدیل اثر هنری به nft مزایای بسیاری برای هنرمندان به همراه دارد. اگر شما هم هنرمندید و نمی‌دانید چطور می‌توانید از هنر خود کسب درآمد کنید، شاید زمان آن رسیده باشد که کمی تکنولوژی را چاشنی هنر خود کنید.

برای تبدیل اثر خود به ان‌اف‌تی می‌توانید روی پلتفرم بی‌تا حساب کنید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با ضرب ان‌اف‌تی و نحوه فروش آن با بی‌تا همراه باشید.