پلتفرم صدور NFT بی‌تا
مجله بی‌تا

NFT از کجا پیدا شد؟

شنبه، 16 بهمن 1400
NFT از کجا پیدا شد؟

اگر به دنبال ریشه‌های اولیه‌ی NFT برویم، با مفهومی ابتدایی به نام سکه‌های رنگی (Colored coin) آشنا می‌شویم. این سکه‌ها مبتنی بر بلاک‌چین بیت‌کوین بوده و قیمتی برابر با یک ساتوشی (کمترین واحد بیت‌کوین) داشتند. این سکه‌ها با NFT امروزی شباهت‌های زیادی داشتند. ایده آغازین این طرح با هدف جمع‌آوری دارایی‌های دیجیتال شکل گرفت. برای نخستین بار از این طرح در مقاله سال ۲۰۱۲ یونی آسیا پرده‌برداری شد.

پلتفرمی برای دارایی‌های شخصی

در سال ۲۰۱۴ یک پلتفرم مالی متن‌باز و نظیر به نظیر با نام (کانتر پارتی) ایجاد شد که با تکیه بر ساختار بلاک‌چینی، ارزهای شخصی یا متعلقات قابل معاوضه خود را ساخته و با دیگران به اشتراک بگذارند. در دنیای حقیقی شما هیچ راه‌حل قطعی برای جلوگیری مطلق از جعل آثار و اسناد ندارید. همواره علاقه‌مندان به جمع‌آوری آثار هنری از خطر جعل نسخه‌های اصلی واهمه داشتند اما به وجود آمدن این پلتفرم نویدبخش شروع یک دوران جدید برای تجارت الکترونیک بود.

 

پیدایش کریپتوپانک‌ها

بعد از کسب موفقیت پروژه کانتر پارتی در سال ۲۰۱۷، علاقه‌مندان به حوزه تکنولوژی تصمیم گرفتند فعالیت در این زمینه را شروع کنند. در سال ۲۰۱۷ «جان واتکینسون» و «مت هال» مجموعه خود را بر بستر بلاک‌چین اتریوم بنا کردند که با نام «کریپتوپانک» مشهور شد. این مجموعه شامل ۱۰ هزار کاراکتر منحصربه‌فرد بود که هیچ دو کاراکتری از آن شبیه به هم نبودند.

سرعت باورنکردنی فروش آدمک‌های مجازی

این ۱۰ هزار شخصیت مجازی به‌سرعت فروخته شدند و از آن زمان با یکدیگر معاوضه می‌شوند. موفقیت پروژه کریپتوپانک آن‌چنان چشمگیر بود که به پایه‌های استاندارد ERC-721 تبدیل شد. انقلابی که کریپتوپانک‌ها در این عرصه به وجود آوردند عامل اصلی شکل‌گیری جنبش هنری مبتنی بر فناوری بلاک‌چین بود.

تقلیدی خلاقانه

بعد از آن نوبت کریپتوکیتیز بود تا بعد از کریپتوپانک‌ها تبدیل به یک پروژه موفق در حوزه NFTها شود. Cryptokitties یک بازی خلاقانه با هدف جمع‌آوری یک سری گربه خاص و جذاب بود که قابلیت جمع‌آوری و زاد و ولد داشتند. هرکدام از این گربه‌ها شکلی کاملاً متفاوت داشتند و متعلق به کاربر بودند.

گربه‌های اشرافی

این پروژه با جذب سرمایه‌ای ۱۲٫۵ میلیون دلاری توسط یک شرکت استارتاپ به نام «Dapper Labs» موفق به همراه سازی افکار عمومی شد و توجهات بسیاری را به خود جلب کرد. در زمان نگارش این متن، گران‌قیمت‌ترین گربه این بازی ۳۹۰ هزار دلار قیمت دارد.

 

ظهور پروژه‌های NFT جدید از سال ۲۰۱۷

در همین سال، پروژه Decentraland یک پروژه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم بود که به شما اجازه خرید محیطی مجازی و سه‌بعدی به ابعاد ۱۰ متر در ۱۰ متر را می‌داد تا بازیکنان بتوانند آن‌چنان که دوست دارند این محیط را شخصی‌سازی کرده و دست به ساخت‌وساز و اکتشافات مهیج بزنند.

آن‌چه در آینده این مسیر پیداست

حال با فراگیری NFTها مواجه‌ایم. در سال ۲۰۲۲ میلادی، همه از NFT صحبت می‌کنند و هرکس به نحوی جذب این بازار نوظهور در عرصه تکنولوژی شده است. فرقی نمی‌کند شما طرفدار آثار هنری دیجیتال باشید یا موسیقی راک، مهم این است که NFTها برای شما آن چه را که باید فراهم می‌کنند.

 

چندی پیش مؤسس و مدیرعامل توییتر، «جک دورسی» اولین توییت خود را در قالب یک NFT برای فروش گذاشت که این اثر با قیمت ۳.۸ میلیون دلار در پلتفرم Valuables به فروش رسید.